AP2210K-3.3TRG1
Product Categories
Shenzhen Xinhuo Future Technology Co., Ltd.
Contact Now
AP2210K-3.3TRG1
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Current - Supply (Max) : 15 mA
Voltage - Input (Max) : 13.2V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 180 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB (100Hz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Mfr : Diodes Incorporated
Output Configuration : Positive
Base Product Number : AP2210
Description : IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5